GunZ - linux, security, programing

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

menej zname fakty o vyrobkoch spolocnosti cisco

Tento clanok ma za ucel oboznamit citatelov len a len s vecmi z nadpisu, teda s menej znamymi faktami o vyrobkoch spolocnosti Cisco. Zaujimat by mohol najma uzivatelov tychto zariadeni. Nechcem vzbudzovat kladne ani zaporne emocie, ani nic propagovat.


1) Uvod

Preco sa zaoberat s vyrobkami konkretneho komercneho vyrobcu? S produktami spolocnosti Cisco sa totiz stretavame ovela viac, ako si vacsina ludi uvedomuje. Cisco vyrobilo vacsinu routrov a switchov, pouzivanych v telco a ISP sietach. Velky podiel ma aj na trhu zakaznickych routrov - CPE. Mnozstvo ludi, pracujucich u poskytovatelov internetu, sa teda musi dennodenne borit s ciscami a hladaju si cesticky, ako si pracu ulahcit, pripadne par korun usetrit. Dal som teda dokopy par zaujimavych tipov, ktore v prirucke k svojmu routru urcite nenajdete.

2) Nedokumentovane prikazy

Beznou praxou vyvojarov je zabudovat si do softwaru rozne prikazy umoznujuce debugovat rozne subsystemy. Tieto prikazy sa nedostanu do dokumentacie, ale casto su velmi uzitocne. Na adrese http://www.boerland.com/dotu/ najdeme asi najznamejsi pokus zhromazdit tieto prikazy pre operacny system IOS, Project DOTU. Dalsim miestom, kde hladat nedokumentovane prikazy IOS-u a ich vyznam, je stranka Undocumented Cisco commands (http://www.elemental.net/~lf/undoc/).
Uvediem pre zaujimavost tie, ktore povazujem v mojej praxi za najuzitocnejsie.

if-console

Na distribuovanej platforme 7000/7500 je mozne sa prihlasit do jednotlivych kariet, ktore bezia vlastnu verziu IOS-u. Moze byt uzitocne na zobrazenie diagnostickych udajov o karte, pripadne reload jednotlivej karty. Pouzitie - if-console <cislo karty> console. Odchadza sa cez if-quit alebo 3x Ctrl-C. Je jasne, preco Cisco neposkytuje podporu k tomuto prikazu, nepremyslenym zasahom je totiz lahko mozne zrutit cely system. Ak potrebujeme len udaje o pamati a vytazeni CPU z jednej karty, lepsi je prikaz
show controller vip tech-support, napr. show controller vip 0 tech-support | inc CPU
Na GSR je ekvivalentom k if-console prikaz attach.

csim

Na voicovych platformach simuluje iniciovanie hovoru. Dobre, ak nemame po ruke telefon a potrebujeme nieco zdebugovat. Pripadne, ak chceme simulovat hovor zo vzdialeneho miesta k sebe.
Pouzitie - csim start <telefonne cislo>

test

Prikaz test umoznuje vyvolanie niektorych situacii, ktore by sme inac museli simulovat v labe. Napriklad test aaa group umoznuje overit, ci spravne prebieha autentikacia. Dolezity je prikaz test crash, ktorym sa dostaneme do menu, v ktorom si mozeme vybrat, aky crash chceme simulovat. Zaujimave najma pri nahravani IOS-u na mensiu flash, ako odporuca Cisco (da sa to, pokial sa samozrejme image zmesti, ale v pripade crashu sa na flash uz nezmesti crashinfo a router sa na tom zasekne a uz nenaskoci bez manualneho vypnutia/zapnutia. Tymto mozeme reakciu routra otestovat). Vypadok je vhodne vediet simulovat aj pri testovani redundantneho riesenia. Dalej mozeme s takto ziskanymi subormi crashinfo vo volnom case zabavat seba aj pracovnikov technickej podpory Cisca.

Nedokumentovanych prikazov je naozaj dost a oplati sa prehrabat sa v nich a najst si nieco, co v praxi velmi pomoze.

3) Kompatibilita prislusenstva

Cena pamati a flash pamati do cisc su velmi vysoke. Casto sa nam stane, ze napriklad mame v supliku pamate pre platformu X a naopak musime zakupit pamate pre platformu Y. Po troske experimentovania zistime, ze medzi niektorymi platformami mozeme pamate aj flashky smelo zamienat. Nenasiel som nikde jasne povedane, co je mozne zamienat s cim, ale dal som dohromady niekolko odskusanych tipov.

3620/3640 <--> AS5300 - pamate aj flash.
Pamat je vraj kompatibilna aj s AS5200.
Flash je dalej urcite kompatibilna s 2600 a vraj aj s 2500 (to som neskusal).

1700 <--> 800 - pamat aj flash, pozor vsak na obmedzenia platformy; 800 vie vyuzit len 16MB RAM, flash sa da pridat len 4MB.

1600, 2500 - pamat je obycajna PCckova 72-pinova 60ns SIMka, pri troche stastia a skusania sa vzdy nieco najde.

Ak pouzijeme dve flashe a IOS nam ich odmieta spojit do jedneho logickeho zariadenia (pripad 3640), pomoze upload IOS-u cez xmodem v ROM-monitore.

V pripade 3640 je lepsie si najprv precitat manual, kde sa pise o tom, ze rychlejsi 64-bitovy mod dosiahneme len s osadenim pamati v paroch a s rovnakou velkostou aj pristupovou dobou.

Zaujimava vec sa ukazala po otvoreni routra Cisco 805, kde je vidiet, ze seriovy port je vlastne integrovany WIC-1T so smart-serial rozhranim. V pripade poruchy, pripadne nedostatku SS kablov je mozne zamenit za normalny WIC-1T a urcite by stalo za to pokracovat vo vyskume rady 800 - mozno by sa dala upgradovat 801/803 na 805 a podobne.

Network moduly - pouzivane v radach 2600, 3600. Zamenitelne medzi radami. Aj ked dokumentacia hovori, ze nie su hot-swappable, je mozne ich z routra za jazdy vybrat a vlozit tam dalsi, avsak len rovnakeho typu. Prakticke pri poruche, nesposobi sa vypadok, zachovaju sa uzivatelske sessiony aj routing. Pre 3660 je tato vlastnost uz aj oficialne zdokumentovana Ciscom.

Nedavno som sa dopocul aj jednu velmi zaujimavu vec, ktoru by som sa vsak bal vyskusat. Po drobnej hardwarovej uprave je mozne network module vlozit aj do routra typu 7200. Na prvy pohlad rozmery sedia, konektor PCI je zhodny, tak preco nie. Prekaza kovovy ram na network module, ktory je ale mozne odpojit. Tuto zalezitost ale pokladam len za zaujimavost a neodporucam skusat, pretoze by sme mohli docielit skodu radovo niekolkych stotisicov korun, a tak nech radsej stare network moduly odpocivaju aj dalej v supliku.

4) Third party components

Kedze Cisco nasadilo pre svoje vyrobky privysoke ceny, velmi rozsireny je trh s komponentmi od inych vyrobcov. Cisco nakup komponentov od inych vyrobcov (okrem vynimiek) silne neodporuca.

Velke sumy sa daju usetrit pri nakupe pamati, flash, seriovych kablov, GBICov - gigabitovych konvertorov. Je to samozrejme tak trochu hazard, ktory velki provideri - najma pri pamatiach - nerisknu (kvoli riziku zlyhania aj kvoli strate naroku na podporu), ale pre bezneho uzivatela to moze byt po dokladnom teste slusny sposob uspory.

Existuju vyrobcovia, ktorych pamate Cisco certifikuje - cize uzna ich pri podpore, ale zasa pocul som dvakrat o pripade zlyhania pamate od takto certifikovaneho vyrobcu. Dolezitym prvkom teda urcite je dokladne otestovanie komponentu pred jeho zapojenim do siete.
Niekedy je dokonca mozne zakupit pamate od toho isteho vyrobcu, ktory ich dodava Ciscu, cize su to tie iste, len bez nalepky Cisco.

Usetrit sa da aj uplnym nahradenim komponentu niecim inym: PCMCIA (cardbus) flash karty, ktore vedia vyuzit routre 1600, 3600 a vyssie platformy ako napr. 7200, je mozne zamenit nie len third party kartami, ale aj redukciou z PCMCIA na compactflash, ktore sa vo velkej miere vyuzivaju napriklad v digitalnych fotoaparatoch alebo PDA. Ak sa chce niekomu v tomto smere dalej experimentovat, mohol by vyskusat, ci neprinuti s routrom komunikovat karty Smartmedia, SD/MMC alebo dokonca memorystick. Extremom by mohlo byt pouzitie redukcie z PCMCIA na IDE rozhranie a pripojenie normalneho harddisku z PCcka.

5) Third party software

Dalsou kapitolou je software, ktorym sa Cisco rado chvali a velmi nam ho chce predat.

Cisco predava svoj vlastny network management software, Cisco Works. Je to komplexny network management software, skladajuci sa z mnohych komponentov. Tie z jeho komponentov, ktore ma vobec zmysel vyuzivat, je mozne nahradit bud free softwarom alebo si pripadne casti jednoducho dopisat. Otazkou je, ak toho potrebujeme vela, ci nam bude vlastny software tak pekne spolupracovat. V pripade vacsiny sieti vsak nie je dovod Cisco Works kupovat.

Dalsou ukazkou nahraditelneho softwaru je Gatekeeper, pouzivany pri H.323 hlasovych rieseniach. Casto sa da nahradit napriklad volne siritelnym unixovym programom OpenH323 Gatekeeper. Ani gatekeeper od Cisca ani OpenH323 vsak nevyhovuje narokom naozaj komplexnych rieseni a profesionali siahnu po vhodnejsom rieseni napriklad od spolocnosti Clarent.

6) Konkurencia

Ked sme uz prekrocili tabu a nakupujeme prislusenstvo k ciscam od ineho vyrobcu, preco rovno nekupit rovno cely router/switch/gatekeeper atd.? Odpovedi je viacero - kvalita, jednotne rozhranie a management, ale casto aj neznalost vyrobkov konkurencie. Pri mensich CPE, ako aj pri ethernetovych switchoch nam staci precitat si dokumentaciu vyrobkov od roznych vyrobcov, vybrat si vyrobok podla svojich potrieb a moznosti a otestovat ho. Ako je to vsak pri vacsich zariadeniach, high-end routroch?

Cisco nam samozrejme, tak ako nikto na svete, nepovie nic dobreho o svojej konkurencii a tak sa musime poobhliadnut niekde inde. Vlajkovou lodou Cisca je router GSR 12000. Tento router bol spolu so svojim najvacsim rivalom M160 od spolocnosti Juniper Networks a dvoma dalsimi otestovany spolocnostou Light Reading a ako uz prva veta clanku (http://www.lightreading.com/document.asp?doc_id=4009) hovori, Juniper Wins! Clanok je treba citat velmi pozorne. Obidva routre, GSR aj M160 podali totiz uz pred dvoma rokmi neuveritelny vykon, aky nebudeme este niekolko rokov potrebovat. Obidva routre teda urcite splnaju (ohladom vykonu v testovanych kategoriach) aj najnarocnejsie poziadavky backbonovych providerov. Napriek tomu Cisco vydalo tlacove vyhlasenie, kde si trosku prekrutili vysledky a vyhlasili, ze vyhrali oni. Reakciu Light Readingu si je mozne precitat tu - http://www.lightreading.com/document.asp?doc_id=4173.

Preco sa o tom zmienujem? Aby sme sa mohli nabuduce usmievat popod fuzy, ked budeme od reprezentantov Cisco pocuvat, aki su najlepsi na svete. Aby sme mali pripravene technicke otazky tazkeho kalibru na reprezentantov spolocnosti Juniper.

7) Zaver

Ak ste docitali az sem a este stale si pamatate co-to z uvodu, uviedol som, ze Cisco ma s velkou prevahou najvacsi podiel na trhu high-end routrov a switchov. To v praxi znamena, ze kazdy packet, ktory posleme alebo prijmeme z internetu, presiel s najvacsou pravdepodobnostou cez niekolko zariadeni Cisco. Ich zabezpecenie je teda kriticky dolezitou zalezitostou. Nieco sa uz o tejto problematike popisalo, ale nevyzera to, ze by si to administratori velkych sieti brali k srdcu. Ak prejavite zaujem, mozno sa vo vasom oblubenom online casopise o kompjutr undergrounde coskoro nejaky clanok na tuto temu objavi.


security | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014